گلوتامین چیست؟

خواب و ورزش

ااطلا عات منفید

 


 

Wellcom to RayanSport Company Website            

به سایت شرکت رایان اسپورت خوش آمدید             نمایندگی رسمی محصولات شرکتهای: ویدر - ساترن - پی ان سی              دارای مجوز  از وزارت بهداشت

  شرکت رایان اسپورت   اطلاعات بسیار مفید ورزشی    آشنایی با عوارض داروهای هورمونی    لینکهای مفید ورزشی    ارایه برنامه های تمرینی و غذایی جهت افزایش و کاهش وزن    پاسخ به سوالات شما توسط متخصصین ما درباره بدنسازی    در  سایت

TELL: 02616507833-6631607                                                                       Mobil:09329167322 _09121219352     

                                       

 

گلوتامین چیست ؟

گلوتامین یک نوع امینو اسید ازاد میباشد که توسط بدن ساخته میشود ونیازی نیست که حتما از طریق غذا وارد بدن شود با وجودی که مااز طریق غذا گلوتامین به بدن میرسانیم اما با این تفاسیر بدن به مقدار گلوتامین بیشتری نیاز دارد تا بتواند نیاز داخلی خود را مرتفع سازد عمده گلوتامین در عضلات تولید شود.

عضلات توانایی ان را دارند که امینواسید را با هم ترکیب کنند تا گلوتامین شکل بگیرد.مقدارگلوتامین تولید شده توسط عضلات حدود 60% کل امینواسید مجود بدن می باشد.

این گلوتامین در عضلات به عنوان بزرگ ترین منبع ذخیره گلوتامین در بدن به شمار میاید عضلات با ازاد کردن گلوتامین به داخل خون باعث میشوند سطح پلاسما در یک حد معین ثابت بماند و به بافتهای دیگر بدن نیز امینواسید فرستاده شود.

چطور بدن گلوتامین را به مصرف میرساند؟60%امینواسید موجود در عضلات خون و دیگر بافتها را گلوتامین تشکیل میدهد.این به چه معنی میباشد؟وقتی که ماده ای در بدن به ان اندازه تولید میشود پس نشان دهندهی این است که ان ماده در بدن نقش بسیار حساس واساسی دارد.پس بدانید که بدن هر روز مقدارزیادی گلوتامین مصرف میکند.

1-برای عملکرد صحیح سیستم دفایی بدن گلوتامین در سطح بسیار زیاد مورد نیاز میباشد.

2-کلیه ها. کبد.پانکراس.طحال.بخصوص سیستم گوارشی برای عملکرد صحیح به مقدار زیادی گلوتامین نیازمند میباشد.

3- گلوتامین یک انتقال دهنده ضروری نیتروجن برای خارج کردن(ammonia)از داخل مغز.ریه. کبد.و روده میباشد.ضمن انکه مقدار زیادی گلوتامین نیز به عنوان یک سد بازدارنده یا همان انتی اکسیدانت در مقابلglatathione می ایستد درضمن وجود گلوتامین برای دریافت کامل گلیکوجن در عضلات نیز بسیار مهم است.این امینواسید باعث هیدراته تر شدن عضلات (پر به نظر رسیدن عضلات)و افزایش تولید پروتین در انها میشود. گلوتامین باعث افزایش بیشتر ترشح هورمون رشد میشود ثابت شده است که تنها با دریافت 2 گرم گلوتامین از طریق دهان مقدار ترشح هورمون رشد در بدن 4 برابر شده است.همانطور که میدانید این یعنی کمک به رشد عضلات. اگر بخواهیم از عملکرد گلوتامین در بدن صحبت کنیم مطالب خیلی به درازا میکشد وبه همین بسنده میکنم که گلوتامین در تمام عملکرد های بدن شرکت دارد.ویکی از انها سوخت وساز عضلات میباشد.

برای دست پیدا کردن به مقدار انرزی مورد نیاز بدن ما باید وزن خود را به پوند تبدیل ان را در عدد18 ضرب کنیم عدد بدست امده مقدار هنرزی مورد نیاز بر حسب کالری می باشد. برای تامین انرزی مورد نیاز خودباید حدوداء از 60% کربوهیدرات 30%پروتین و10%چربی استفاده کنیم(وعده قبل از تمرین دارای کربوهیدرات بیشتر جهت تامین انرزی و وعده بعد از تمرین باید دارای پروتین زیاد تری برای ترمیم عضلات باشد)

میزان پروتین در100 گرم از موارد زیر برابراست با:

1-خاویار:25 2-ماهی تن:23 3-سینه مرغ:23 4-ران مرغ:5/20 5-ماهی ازاد:20 6-فیله گاو:19 7-ران بره:15 تخم مرغ کامل:9/12 زرده تخم مرغ:1/16   سفیده تخم مرغ:1/11  گوشت گوساله:20 جگر مرغ:22

عدس:5/35 موز:1/1 گوجه فرنگی:8/0 خرما:2/2 عسل:3/0 شیر:3/3 لوبیا:22

Copyright © 2004-2006 Rayan Sport.Co. All Rights Reserved.